ایلام مرکز استان ایلام

ایلام مرکز استان ایلام

از نظر جغرافیایی ایلام از غرب به کشور عراق از شرق به استان لرستان از شمال به استان کرمانشاه و از جنوب به استان خوزستان محدود می‌شود.این استان دارای ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق می‌باشد که شهر مرزی آن مهران می باشد و مردم ایران و عراق جهت مسافرت زمینی از مرز مهران عبور می کنند.


نام

این شهر در گذشته حسین‌آباد نام داشت و مرکز پشتکوه بود. در ۱۳۰۸ با تصویب فرهنگستان ایران نام آن به ایلام تغییر یافت و نام پشتکوه نیز به استان ایلام تبدیل شد.

شهرستان ایلام مرکز استان ایلام است که از دوبخش مرکزی و چوار تشکیل شده‌است از غرب به کشور عراق از شمال شرق شهرستان ایوان از جنوب غرب به شهرستان مهران و دره شهر و از شال به شهرستان شیروان چرداول همجوار است. بخش مرکزی از دو دهستان ده پائین و میشخاص تشکیل گردیده، بخش چوار هم از دو بخش ارکوازی و بولی شکل یافته‌است.

استان ایلام که از میان استان‌های ایران طولانی‌ترین مرز را با عراق دارد در زمان جنگ ایران و عراق بیشترین خسارتها بر آن وارد شد. مردم ایلام در زمان جنگ به مقابله با دشمن پرداختند. خیلی از مردم به کوه‌ها روی آوردند و با سخت‌ترین شرایط کنار آمدند اما منطقه‌ی خود را ترک نکردند و حتی از استان‌های همجوار پذیرای مهاجران جنگی شدند.


مردم

البته نام شهر ایلام ابتدا ده بالا بوده و مردمان طایفه دهبالایی در آن ساکن بوده اند و سپس حسین آباد نام گرفته است. همه مردم استان ایلام شیعه هستند.زبان بیشتر جمعیت این استان کردی می باشد و در حوزه جنوبی استان آمیخته ای از کردی ، لری و عربی نیز وجود دارد. امروزه با راه اندازی پتروشیمی و گاز در این استان کم کم از محرومیت آن کاسته می‌شود.

طبیعت استان بی نظیر است. این استان دارای شهرستانهای با قدمت تاریخی است. از جمله این شهرستانها دره شهر است.


آثار تاریخی

پل گاو میشان که بر روی رودخانه سیمره قرار دارد
شهر تاریخی ماداکتو
آتشکده و تنگه بهرام چوبین
دژ جولیان
این استان دارای چند قلعه تاریخی است. کار باستان‌شناسی زیادی درباره این شهر و تمدن آن انجام نشده است.


دانشگاه‌ها

دانشگاه ایلام
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه آزاد واحد ایلام
دانشگاه پیام نور ایلام
دانشگاه جامع علمی کاربردی ایلام
جهاد دانشگاهی مرکز ایلام

/ 1 نظر / 149 بازدید
زاگرس

اگر قابل دانستی ما را هم لينک کن