استان ایلام در یک نگاه

استان ایلام در یک نگاه

استان ایلام در غرب ایران قرار دارد. این استان از استانهای جنگلی ایران است و به خاطر زیبایی طبیعتش به عروس زاگرس نامور گشته. مرکز این استان با خود استان همنام است. استان ایلام خود به هفت شهرستان بخش شده به نامهای ایلام، مهران، شیروان و چرداول، دهلران، دره‌شهر، ایوان و آبدانان.در ضمن ایلام جزئی از لرستان بوده است.

نام منطقه استان ایلام در زمان باستان اریوجان بوده است. در جای خود شهر ایلام کنونی در قدیم شهری به نام ردین بوده و بعدها یعنی در زمان فرمانروایی حاکمان محلی آن یعنی والیان، حسین‌آباد نام داشته که در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در زمان رضا شاه پهلوی با در نظر گرفتن اینکه این منطقه در زمانهای بسیار دور بخشی از قلمرو عیلامیان بوده است نام ایلام به آن دادند.

مردم این استان به گویشهای ایرانی گوناگون سخن میگویند که از آنها گویشهای کلهری، مهکی و پشتکوهى جزئی از زبانهای کردی تبار به شمار می آیند و گویشهایی مانند شوهانى به عنوان گویشی لری شناخته میشود. در جنوب استان هم در منطقه موسیان مردم به زبان عربى سخن میگویند.

استان ایلام نفت خیز است و پالایشگاه گاز هم دارد. سه شهرک صنعتی دارد و واحد پتروشیمی تازه ای هم در آنجا در دست ساخت است. کارخانه سیمان ایلام هم باکیفیت ترین سیمان ایران را تولید میکند و بزرگراهی که تهران را به کرمانشاه میپیوندد و بزرگراه کربلا نام گرفته به ایلام هم دارد امتداد میابد. این استان در کل رو به پیشرفت است و شهرهای جنگزده آن هم بازسازی شده اند.

از نقاط دیدنی استان ایلام می توان به تنگ رازیانه، دریاچه های دوقلوی آبدانان، شهر باستانی ماداکتو در دره‌شهر، آتشکده چهار تاقی دره‌شهر، دره ارغوان در شمال شهر ایلام، دریاچه سد ایلام، و چشمه‌های آب گرم دهلران اشاره نمود .

/ 4 نظر / 220 بازدید
حجت

با تشکر از وبلاگتون . فقط نکته ای که ميخواستم بگم اينکه ايلام آن چيزی نيست که از آن نام برديد این مطالب در حقیقت ان چیزی است که طبق سنت گفته شده است وایلام در حقیقت سرزمينی ناشناخته است.اکثر افرادی که در گذشته تحقيقاتی در مورد ايلام انجام داده اند بعلت سختی رفت و آمد به ايلام همواره ايلام را با کرمانشاه يا لرستان در يک حوزه قرار داده اند . در حوزه زبان بسياری از کلمات ايلاميها در زبانهای کردی کرمانجی وجود دارد و حتی لهجه بکار بردن کلمات و فعل کلمات شبيه کردی کرمانجی ترکيه است . مثلا در هيچ نقطه کردنشينی واژه ژ را بجای له بکار نمی برند بغير از مناطق کردستان ترکيه و اروميه و قوچان و شيروان و دهوک . بسياری از کلماتی که در زبان کردی سورانی وجود دارد مانند (منال) در بسياری از نقاط ايلام با زارو بکار برده ميشود و اين کلمه تنها در مناطق کردی هورامی و کرمانجی بکار برده ميشود . و يا لغاتی مانند (چمان) در ايلام با لغت(چما) در کردی کرمانجی آورده ميشود . و يا کلمه ای که اکثر ايلاميها بکار ميبرند(د بجای له در کردی سورانی و کلهری) تنها در مناطق کردستان ترکيه کاربرد دارد . و بسياري کلمات ديگر .

حجت

و اما در مورد زبان شوهان که اکثرا به اشتباه بعنوان زبان لری از ان نام ميبرند بسيار شبيه زبان کردی هورامی است و با کمی تحقيق در زبان هورامی و شوهان شباهت بی نظير آنان مشخص ميشود . و اما به نظر بنده احتمال دارد که ايلاميها(اکثر طوايف) از شاخه کردهای کرمانجی باشند که احتمالا برای حفاظت از مرزها و مناطق از کردستان کرمانج به مناطق ديگر کوچ داده می شدند . مانند قوچان و شيروان يا کردهای کرمانج کلاردشت و ......... . و با توجه به اينکه کرمانجها طايفه ای دلير و انبوه بوده اند همواره مورد ترس شاهان ايران بوده اند و در مواقعی از تاريخ به مناطق ديگر کوچانيده شده اند برای حفاظت از مرزهای ايران

حجت

بسياری از کردشناسان مانند مينورسکی حتی پا به ايلام نگذاشته اند و مانند بسياری از کتابها ايلام را با کرمانشاه يکی دانسته . و این در حالی است که حتی بسیاری از کتابهای کردی و کردشناسی از ایلام بعنوان طایفه ای از ایل کلهر نام برده اند و همانطور که مشاهده میکنید بسیاری از مسوولان کرد و کردستانی هنوز از مرام و ماهیت مردم ایلام اطلاعی ندارند و غالبا ایلام را با کرمانشاه در یک کفه ترازو قرار میدهند .

حسين

کردهای ايلام را با نام کرد فيلی ميشناسند . برای آشنايی با اين موضوع و منحرف شدن نژاد کردهای ايلام(فيلی) به لر به سايت زير مرجعه کنيد http://loresoon.blogfa.com/post-458.aspx نویسنده سایت با حیله گری میخواهد به خواننده القل کند که اکثریت مردم ایلام لر هستند